Žabky v kaluži

Jsme společenství přátel, přičemž někteří z nás – jak říkáme – jsou obdarováni jinak, než většina ostatních lidí.

Užitečnosti

Epilepsie

 

Druh epileptického záchvatu

Epileptické záchvaty jsou klasifikované oba jejich vzory aktivity v mozku a jejich účinků na chování.

 zdroj: www.wikipedia.cz

V podmínkách jejich vzoru aktivity, záchvaty mohou být popisovány jak jeden částečný nebo celkový. Částečné záchvaty jen zahrnují lokalizovanou část mozku, zatímco celkové záchvaty zahrnují celek mozkové kůry. Termín ' druhotné zevšeobecňování ' smět být používán popisovat částečný záchvat, který později se šíří do celku mozkové kůry a stává se celkový.

Částečné záchvaty mohou být dále rozdělil do jednoduchý a komplexní záchvaty. Toto se odkazuje na účinek takový záchvat na vědomí; jednoduché záchvaty způsobí žádné interuption k vědomí (ačkoli oni mohou způsobit smyslová pokřivení nebo jiné pocity) zatímco komplexní záchvaty interupt vědomý zážitek. Toto nutně neznamená to osoba zažívat toto druh záchvatu bude padat unconcious (jako bezvědomí). Například, komplexní částečné záchvaty mohou zahrnovat bezvědomé opakování jednoduchých akcí, gesta nebo slovní promluvy.

Účinky částečných záchvatů mohou být docela závislé na oblasti mozku ve kterém oni jsou aktivní. Například, částečný záchvat v oblastech zapojených do vnímání může způsobit zvláštní smyslový zážitek (pro příklad, představu vůně, hudbu nebo záblesky světla) zatímco když koncentrovaný v motorické kůře částečný záchvat by mohl vyvolat pohyb zvláště skupiny svalů. Tento druh záchvatu může také produkovat zvláštní myšlenky nebo interní vizuální obrazy nebo dokonce zážitky, které mohou jsou zřetelné ale ne snadno popsal. Záchvaty vycentrované na světských lalůčkách jsou známé produkci mystický nebo extatické zážitky v některých lidech.

Když tyto účinky se objevují jak ' výstražná značka ' před více vážným záchvatem oni jsou známí jak aura a smět být výsledek částečného záchvatu, který později stane se celkový.

Celkové záchvaty mohou být náhradník-klasifikovaný do množství kategorií, spoléhat se na jejich behavioural efekty:

  • Záchvaty nepřítomnosti (někdy odkazoval se na jako petit mal záchvaty) zahrnovat přerušení vědomí kde osoba zažívat záchvat vypadá, že stane se prázdný a necitlivý pro krátké časové období (obvykle upto 30 sekund). Nepatrný sval se škubat smět nastat.
  • Pleťový krém-klonické záchvaty (někdy odkazoval se na jako velké mal záchvaty), zahrnovat počáteční kontrakci svalů (fáze pleťového krému) který může zahrnovat jazyk řezavá, močová bezuzdnost a nepřítomnost dýchání. Toto je následované rytmickými svalovými stahy (klonická fáze). Tento druh záchvatu je obvykle co je odkazoval se na když termín ' epileptický záchvat ' je používán hovorově.
  • Myclonic záchvaty zahrnují sporadický svalový stah a mohou vyústit v trhavé pohyby svalů nebo skupiny svalu.
  • Atonic záchvaty zahrnují ztrátu tónu svalu, působit osobu k pádu k zemi. Tito jsou somtimes nazvaní ' pokles zaútočí ale should být rozlišil od podobných dívajících se útoků, které mohou vyskytovat se v narkolepsii nebo cataplexy.
  • Epilepticus stavu se odkazuje na nepřetržitou záchvatovou aktivitu s žádným zotavením mezi postupným pleťovým krémem-klonické záchvaty. Toto je životní hrozivá podmínka a nouzové lékařské assitance by měly být volány bezprostředně jestliže toto je podezřelé. Pleťový krém-klonické záchvatové napínání delší než 5 minut (nebo dvě minuty delší než je obvyklý v osobě s epilepsií) je obvykle považován za půdy pro povolání pohotovosti.

 Příčiny

Záchvaty mohou vyplývat z množství nespojených podmínek, včetně zbytkový zjizvit od mrtvice, jedovatost, electrolyte nerovnováhy, mozkové choroby a hlava trauma. Celkový pleťový krém/klonické záchvaty mohou vyskytovat se v nějaké osobě za jistých okolností, včetně horeček a drogy nadměrné dávky ale tito pacienti nejsou typicky klasifikovaní jako epileptici. Epilepsie implikuje to jednotlivec má záchvaty, které se vracejí v průběhu času v nepředvídatelné módě. V 70 % všech případů, není tam žádný definovatelný důvod k epilepsii. To může vyskytovat se v někom v nějakém věku s žádným zřejmým etiological základem. V jiných 30 % případů, zranění nebo choroba mozku je dar a abnormální elektrotechnická činnost může být stopována k této oblasti.

Nejvíce obyčejné věky počátku pro epilepsii jsou pro ty do věku 18 let a ti přes věk 65. Okolo 4 % populace má nějakou formu epilepsie

Nouzové lékařské služby bezprostředně, jak toto může ukázat přítomnost stavu Epilepticus, potenciálně smrtelná podmínka. Jeden by měl nikdy umístit nějaký objekt v ústech osoby během záchvatu, zatímco toto mohlo vyústit v poškození úst oběti. To není možné (přes folklór k opačný) pro osobu polknout jazyk během záchvatu.

Léčba

Epilepsie je často léčena léčbou, Neurocybernetic Prostheses (podobný vodiči srdce) a občas přes chirurgii nebo specializovanou stravu. Ve většině případů, pořádná nehoda odezva na celkový pleťový krém/klonický epileptický záchvat je jednoduše předejít pacientovi od poranit se, tím, že pohybuje jím nebo jí pryč od ostrých hran, umisťovat něco měkký pod hlavou, a opatrně pohybovat jimi na jejich straně se vyhnout zadušení. Jestliže záchvat trvá déle než 3-4 minuty, kontaktovat

 

Různé drogy byly objevilo to podávat na kontrolu nebo záchvaty limitu, včetně carbamazepine (označit jméno za Tegretol), oxcarbazepine (Trileptal), clonazepam (Klonopin), ethosuximide (Zarontin), felbamate (Felbatol), fosphenytoin (Cerebyx), gabapentin (Neurontin), lamotrigine (Lamictal), phenobarbital (Luminal), phenytoin (Dilantin), primidone (Mysoline), tiagabine (Gabitril), topiramate (Topamax), valproate, divalproex sodíku (Depakene, Depakote) a vigabatrin (Sabril).

Ketogenic stravy také se nalézaly být účinný v řízení některé druhy epilepsie, ačkoli mechanismus za účinkem není úplně dohodnutý. Ketogenic stravy jsou vysoko v tuku a extrémně nízký v uhlohydrátech, s příjmem tekutin často omezený. Tato léčba, vznikal jak brzy jako dvacátá léta, byl velmi opuštěný s objevem moderní anti-drogy epileptika, ale si užil návratu k popularitě v nedávné době. Ketogenic stravy jsou někdy předepsány v těžkých případech kde drogy ukázaly se neúčinné.

 

Žádné komentáře